Sık Sorulan Sorular

Tamavantaj.com Güvenli Midir?

Tamavantaj.com en gelişmiş güvenlik sistemleri ile korunmakta ve müşterileri için, yüzde yüz güvenlik sağlamaktadır. Müşteri kişisel bilgilerine; veya diğer hassas verilere üçüncü şahıslar için erişmek olanaksızdır.

 Kredi Kartı Güvenliği

Kişisel bilgilerin girildiği ve kredi kartı kullanılan her sayfada tarayıcının (web browser) alt kısmında bir anahtar görülür. Bu anahtar sitede SSL (Güvenli Yuva Katmanı) olduğunu gösterir. İnternet üzerinde özel bilgi iletimi için kullanılan haberleşme protokolüdür. SSL şifrelenmiş bilginin SSL bağlantısı ile iletilmesi esasına dayanır. Böylece gönderilen hiç bir bilgi üçüncü şahıslar tarafından görülemez. Tamavantaj  hiçbir zaman bu numaraları saklamaz ve kayıt etmez. Bu sebepten dolayı kredi kartı güvenliği için her sipariş oluşturma aşamasında kart bilgileri tekrar girilir.  

Tamavantaj.com'da Satılan Ürünler Orijinal Mi?

Tamavantaj.com’dan sattığımız ürünler; ülkemizde ve dünyada tanınmış, tamamı orijinal, kalite ve marka güvenilirliğini kanıtlamış ürünlerdir.

Satın Aldığım Ürün Ne Zaman Kargoya Verilir?

Hafta için saat 15:00’a kadar verilen siparişler, aynı gün kargoya verilmektedir. Cumartesi günü saat 13:00’a kadar verilen siparişler, aynı gün kargoya verilmektedir.

Hafta için saat 15:00’den sonra verilen siparişler, ertesi ilk iş gününde kargoya verilmektedir. Cumartesi günü saat 13:00’den sonra verilen siparişler, ertesi ilk iş gününde kargoya verilmektedir.

Hangi Ürünleri İade Edebilirim?

Ürününüzü kargodan teslim aldığınız günden itibaren 7 gün içerisinde iade talebiniz Tamavantaj.com iade değişim koşulları ile uygunluk sağlıyor ise 0850 241 1565 numaralı müşteri hizmetlerimizle irtibat kurarak iade edebilirsiniz. Ürünü beğenmeme gibi durumlarda yapacağınız geri gönderme işleminin kargo ücreti size ait olmaktadır. Ancak yanlış ya da ayıplı ürünlerin tarafımıza gönderilmesinde herhangi bir “kargo bedeli” ödemezsiniz. İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekmektedir.

Ürün İade Koşulları Nelerdir?

· İadeler kesinlikle orijinal kutu ve/veya ambalajı ve faturanın aslı (tüm nüshaları dahil) ile birlikte yapılmalıdır.

· İade işlemini tamamlayabilmemiz için ürünü tarafımıza göndermeden önce 0850 241 1565 numaralı müşteri hizmetlerimiz ile irtibat kurup müşteri   temsilcilerimizin yönlendirmelerini dikkate almanız gerekmektedir. İade nedeninizi müşteri temsilcilerimize iletmeniz gerekmektedir.

· Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.

· Ürün ile birlikte hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.

· İade edilmek istenen ürünlerin orijinal kutuları açılmamalı ve iade edilirken orijinal kutularının üzerine yazı yazılmamalı, bant, kargo barkodu vs yapıştırılmamalıdır. Yeniden satılabilir değerini yitirmemelidir.

· Tüketicinin özel istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan veya niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan, çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler iade edilemez.

İadesi Kabul Edilmeyen Ürünler Nelerdir?

· Göğüs Pompaları

· Hijyen İçerikli Ürünler ( Vücut ile temas eden tüm ürünler )

· Emzirme Ürünleri

· İç Çamaşırları Ürünleri

-Tek Kullanımlık Ürünler

Daha fazla bilgi almak için
“Müşteri Hizmetleri” servisimiz çalışma saatleri :

Hafta İçi     : 10:30 – 17:00
Cumartesi : 10:30 – 13:00

0850 241 15 65 (Çağrı Merkezi)
E-posta : [email protected]